Plyafuts
Az olasz labdargs jelenlegi legnagyobb sztrja Rma PortaMetronia nev vrosnegyedben szletett, kzel a Santo Giovanni in Laternao bazilikhoz, a rmai pspk szkesegyhzhoz. A csaldi legenda szerint mr 9 hnapos kora ta a labda volt a kedvenc jtkszere, mindig kellett lennie krltte egynek. Minden egyes percet kihasznlt, hogy kedvenc jtkszervel lehessen: iskolba menet, a sznetben, a tengerparton, a labda mindig nla volt. Amg a kortrsai televzit nztek, kiment az udvarra, hogy labdzhasson. Termszetes volt teht, hogy a szlk, Fiorella s Lorenzo a focit vlasztottk gyermekknek.
5 ves volt, amikor levittk t a helyi klykcsapathoz, a Furtitudhoz, ahol igaz, hogy csak tbb szmmal nagyobb mezt s cipt tudtak csak adni neki, de Francesct ez sem zavarta. Szmra az volt a legfontosabb, hogy egy igazi csapatban kergethesse a labdt. Ksbb kt ven keresztl egy msik amatr egyttesben, a Smit Trasteverben focizott, majd innen kerlt els igazi klubbjba, a Lodigianiba. Ez 1986-ban trtnt s ez volt az els fontos lpse a profi labdargs fel, hiszen a Lodigiani mr komoly csapatnak szmtott. Mr ekkor egyrtelmen ltszott tehetsge, mindkt lbbal remekl bnt a labdval, radsul mindezt magtl rtetd termszetessggel tette.
Az els itt tlttt idnyben tallkozott Emidio Meronival, aki ekkor a Lodigiani utnptlsedzje volt. A tallkozs meghatroz volt Totti szmra, hiszen az edz futballrl alkotott kpe s elkpzelsei teljesen megegyeztek Tottival.
3 vvel azutn, hogy Totti a Lodiginaiba kerlt, a csaldnak Francesco letben meghatroz kvetkezmnyekkel jr dntst kellett hoznia, ugyanis a Roma s a Lazio is komolyan rdekldtt a fiatal tehetsg irnt. De ht nem is volt krdses, hogy a Farkasokat vlasztjk, gy Totti 1989-ben lett az AS Roma igazolt futballistja. Eddig a szlei gy gondoltk, hogy Francesco szmra az iskola fontosabb lehet, de amikor kiderlt, hogy fiuk egy igazi nagycsapat jtkosa lehet, belttk, hogy a labdargsban sokkal nagyobb lehetsgei vannak.
A Romban meglehetsen gyorsan haladt a szamrltrn, az ifjsgi csapattal rgtn az els vben bajnoksgot nyert, s az 1991-92-es idnyben mr a tartalkok kztt, az n. Primavera-csapatban tallta magt, amellyel ksbb Olasz Kupt nyert. Nem kellett sokat vrnia a nagycsapatban val bemutatkozsra sem. Vujadin Boskov, az AS Roma akkori edzje felfigyelt r az egyik edzmrkzsen amit a nagyok a tartalkok ellen vvtak, felhvta az els csapat kerethez, s 1993. mrcius 28-n, a Brescia elleni mrkzsen plyra is klde t a Serie A-ban. Totti ekkor mg 17 ves sem volt (!), de innentl kezdve mr folyamatosan a nagycsapat kerethez tartozott, s idrl idre plyra is lpett.
A nagy ttrst az 1994 nyara hozta meg szmra. Carlo Mezzone lett a Roma j trnere. Francesco szerint szlein kvl neki ksznheti a legtbbet, gy tekintett a szakemberre, mint a msodik apjra. volt az, aki segtett neki felnni, Totti szavaival "felnyitotta a szemt". lland jtklehetsget biztostott neki, s hamarosan megszerezte els bajnoki gljt is, az Olimpicban a Foggia ellen. Bekerlt az utnptls-vlogatottba is, ahol rgtn els meccsn Bulgria ellen glt ltt. 1996-ban az U21-vlogatottal Eurpa-bajnoksgot nyert, az eldntben gyztes glt szerezve Franciaorszg ellen. gy tnt teht, hogy nagyszeren alakul a sorsa. De sajnos nem gy lett...
Az els csaldst az okozta szmra, hogy br alapembere volt az olimpiai rszvtelt kiharcolt utnptls-vlogatottnak, az tkariks jtkokra mgsem utazhatott. A Romnl kzben menesztettk Carlo Mezzont s az j szakvezet az argentin Carlos Bianchi lett. A bajok akkor kezddtek, amikor Bianchi nem a 20-as vagy a 10-es mezt adta Tottinak, amelyet a jtkos szeretett volna, hanem a 17-est. A msik gond az volt, hogy a szakember befejez csatrknt szmtott Tottira, s ebben a pozciban akarta jtszatni, de Francescnak kzpcsatrknt nem nagyon ment a jtk, gy hamar kikerlt a kezdcsapatbl, radsul Bianchi mg klcsn is akarta adni a Sampdorinak.
Francesco szerencsjre azonban a csapat az argentin szakember irnytsval mindssze a 12. helyen vgzett, gy a vezetsg menesztette Bianchit s a cseh szrmazs Zdenek Zeman lett a Roma j edzje. Sokan fltettk Tottit Zemantl, aki hres volt a kemny edzseirl, de Francesco megfelelt az elvrsoknak mg gy is, hogy Zeman egy msik poziciban, a jobb szlen vette szmtsba, ahol a vdekezssel is kellett trdnie. Ennek ellenre remekl rezte magt a Zeman ltal alkalmazott hromcsatros rendszerben, amit mi sem bizonyt jobban, hogy a szezont vgl 13 gllal zrta, vagyis tbbszr volt eredmnyes, mint egsz addigi karrierje sorn sszesen. Az 1998-as VB-re utaz vlogatottnak ugyan mg nem votl tagja, de 1998 oktber 10-n a Svjc elleni Eb-selejtezn vgre bemutatkozhatott a squadra azzurban.
1999 nyarn megint j edzje lett a Romnak, Fabio Capellot krtk fel a csapat irnytsra. volt az, aki vgre azon a poszton kldte plyra Tottit, ahol a legjobban szeret futballozni, fantasistaknt, azaz irnytknt. Ekkorra mr egyrtelm vezregynisge lett a Farkasoknak, fiatal kora ellenre (mg mindig csak 23 ves volt) lett a csapatkapitny s a szurkolk els szm blvnya.
Plyafutsa eddigi legsikeresebb idszaka a 2000-01-es idszak volt. A 2000-es nyri Eurpa-bajnoksgon szerepl olasz csapat egyik kulcsembere volt annak ellenre is, hogy Dino Zoff nem irnytknt, hanem csatrknt vette szmtsba. Kt glt is szerzett a kontinensviadalon, egyet Belgium, egyet pedig Romnia ellen, s a Hollandok elleni tizenegyes-prbajban olyan magabiztossggal rtkestette a maga bntetjt (amolyan Panenka mdra, lazn a kapuba emelt), hogy mindenki lthatta, remek formban van. A dntben is remekl jtszott, az olasz gl eltt pards mozdulattal, sarokkal passzolt Pessotthoz, s nem rajta mlott, hogy vgl az ezstrem jutott a vlogatottnak. Az Eb-n mutatott jtknak is ksznheten Tottit vlasztottk meg az elz szezon legjobb jtkosnak a Serie A-ban, pedig klubcsapatval egyetlen trfet sem nyert.
Ami akkor mg nem sikerlt, a 2000-01-es v vgre sszejtt. Bajnoki cmre vezette a Farkasokat, akik ezzel a harmadik scudettjukat szereztk. Ugyanebben a szezonban belltotta addigi legjobb glrekordjt, jra 13 glig jutott a gllvlistn. A bajnoki cm mell besprtk az Olasz Szuperkupt is a Fiorentina ellenben, majd sszel kilptek a Bajnokok-ligja porondjra is. Sajnos a BL nem hozott klnsebb tt sikert